500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA!
Müşteri Destek Hattı : 02125744151
Menü

Kelime Hazinesi Zeka ve Akıl Oyunu 6+ Yaş 2+ Oyuncu

Barkod : 8681161430879
(0)
Yorum Yap
350,00 TL
297,50 TL
%15 İndirim
Öne Çıkan Bilgiler
Kelime Hazinesi Zeka ve Akıl Oyunu 6+ Yaş 2+ Oyuncu
Yerli Üretim
Daha Fazla ZET Zeka


Oyun Özellikleri:

Yaş Aralığı: 6-99
Oyuncu Sayısı: 2 ve Üzeri


Gelişim Alanları:

  • Dikkat ve Konsantrasyon
  • Sıralı Düşünme
  • Hızlı Düşünme
  • Hayal Gücü
  • Görsel Algı
  • Mantık Yürütme
  • Sosyal ve Duygusal Gelişim

 

Oyun İçeriği:

  • 50 Adet Oyun Kartı
  • 1 Adet Zil

 

Oyuna Hazırlık

Oyun kartlarını her oyuncunun rahatlıkla görebileceği şekilde, üst üste kapalı olarak oyuncuların ortasına dizin. Zili de her oyuncuya eşit mesafede olacak şekilde kartların yanına yerleştirin.

 

Nasıl Oynanır?

Oyunun 3 farklı türde oynanışı bulunmaktadır. Oyunun hangi türü oynanacaksa o tür belirlenir (oyun 1, oyun 2 veya oyun 3). Herhangi bir oyuncu, en üstteki oyun kartını çevirerek açar. Her oyuncu oyun kartındaki harfleri kullanarak anlamlı bir kelime türetmeye çalışır. Kelimeyi ilk türeten oyuncu zile basar ve hemen kelimeyi söyler ve oyun kartını alır. Oyun kartları bittiğinde en çok karta sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Oyun 1 (Harf Sayısına Göre Oynamak:) Oyuncular kendi aralarında anlaşarak harf sayısına göre oynar. Mesela 4 harfli kelime türetmek gibi. Kartlarda dört harfli kelimeyi ilk kim türetirse o kartı alır. Burada belirlenen 4 harfse buna uymak gerekir. Yani oyunculardan biri dört harfli oynanırken 5 harfli kelime türetse dahi kartı alamaz. Oyun kuralı 4 harftir. Ama 5 harfli oynanmak istenirse o zaman da 5 harfli kelime türetmek gerekir. Bu bölümde 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 harfli kelime türetecek şekilde oyun şekillendirilebilir.

Oyun 2 (Konulara Göre Oynamak:) Bu türde de konu belirlenerek oyun oynanır. Mesela konu isim olabilir. Kartlarda bulunan harfler kullanılarak herhangi bir kişi ismi türetilir. Bu tür oyunda harf adedi önemli değildir. Önemli olan ilk ismi bulmaktır. İsimden farklı olarak, Meyve, Eşya, Şehir, Bitki, Sayı ve Hayvan isimleri de konu olarak belirlenebilir. Böylelikle “Kelime Hazinesi” oyununun farklı şekillerde oynanması sağlanır.

Oyun 3 (En Uzun Kelimeyi Bulmak:) Bu oyun türünde amaç, en hızlı şekilde en fazla harfli kelimeyi bulmaktır. Herkes rastgele bulduğu kelimeleri söyler. İlk kelimenin söylenmesinden hemen sonra diğerleri de eğer kelime türetebilmişlerse kelimelerini söylerler. En uzun kelimeyi türeten kartı alır. (Oyun 3’te en az 4 harfli kelime türetmek gerekir.) 

Dikkat

Oyuna başlamadan önce oyun türü belirlenmelidir.
Her oyuncu açılan her kart için yalnızca bir kez cevap verebilir.
Oyun görev kartlarının hepsini oyun alanına bırakmak zorunda değilsiniz, kaç adet kartla oynamak istiyorsanız en başta o kadar kart ile oynayabilirsiniz.
Birden çok oyuncunun aynı anda cevap vermek için zile basması durumunda zile ilk basan oyuncunun cevabı geçerli olacaktır.
Oyun 3’te oynanırken ilk kelimeyi kimin söylediği önemli değildir. Önemli olan en uzun kelimeyi söylemektir. Fakat oyunculardan biri ilk kelimeyi söyledikten hemen sonra diğer kelimeler söylenmelidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.