500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA!
Müşteri Destek Hattı : 02125744151
Menü
Çocuklar İçin Stratejik Hamle!
03.05.2024

Çocuklar İçin Stratejik Hamle!

Zihnimizi pasif durumdan aktif duruma geçirerek dikkati uzun süre tutan zekâ oyunları ile ilgili bu sayımızda strateji ağırlıklı oyunlara yer vereceğiz. Sadece çocuklar değil, yetişkinlerin bile bütün faaliyetlerde dikkatini uzun süre tutmanın ne kadar zor olduğunu biliriz. Zekâ oyunları dikkati yoğunlaştırma noktasında önemli materyallerdendir.

Bu sayımızda ele alacağımız strateji oyunları “bir amaca varmak için faaliyet birliği sağlama ve düzenleme sanatı” olarak ifade edilmektedir. 20. yüzyılın ilk yarısında Matematikçi John von Neuman ve İktisatçı Oskar Morgenstern strateji kelimesini, rakibe karşı üstünlük kurmaya çalışan iki oyuncunun rasyonel davranışları için kullanmıştır.

Strateji başlı başına bir süreç işidir. Faaliyete geçmeden önce bir yön belirleme, düşünme sürecinin ön hazırlığını yapma, yani yapılacak iş için bilinç olarak zihni bir hazırlık süreci yaşamak stratejinin ilk adımıdır. Daha sonra yapacağımız işin planlamasını ortaya koymak, bu plan ve düşünceyi kişisel bakış ve hayat kültürü ile yoğurduktan sonra en son olarak faaliyete dökme ve sonuçları üzerinde değerlendirme yapabilme sürecidir.

Strateji geliştirme dediğimizde SWOT analizi es geçilmemelidir. SWOT, aşağıdaki İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır:

S : Strength (Organizasyonun güçlü/üstün olduğu yönlerinin tespit edilmesi demektir.)
W : Weakness (Organizasyonun güçsüz/zayıf olduğu yönlerin tespit edilmesi demektir.)
O : Opportunity (Organizasyonun sahip olduğu fırsatları ifade etmektedir.)
T : Threat (Organizasyonun karşı karşıya bulunduğu tehdit ve tehlikeleri ifade etmektedir.)

OTHELLO Zeka ve Akıl Oyunu
Strateji geliştirme oyunlarından ilki olan Othello oyunu strateji kurma ve mantık yürütme becerilerini geliştiren iki kişilik bir zekâ oyunudur. Hem arkadaşlar arasında hem de aile içinde çocuklarımızla keyifli bir vakit geçirmemizi sağlayacak olan Othello, özellikle çocuklarda öngörü ve plan yapma becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Othello, zekâ oyunlarından olan Go, 9 taş gibi kuralları önceden belirlenmiş bir oyun olmadığı için kendi stratejisini ve mantığını iyi kullananlar, kısa sürede ustalaşabilir ve rakibini yenebilir.

Oyun dört farklı parçaya bölünmüş boş bir oyun alanı ile başlamaktadır. Oyuna başlayan kişi, seçimine göre çukurlardan birine bir bilye yerleştirir. Oyuncu bilyeyi yerleştirdikten sonra, dört bölümden herhangi birini saat yönünde veya saat yönünün tersinde 90 derece çevirir.

Dört bölümden biri, her bilye yerleşiminden sonra döndürülmelidir. Ancak ilk bilye için gerekli değildir. Daha sonra ikinci oyuncu da aynı şeyi yapar. Bir bilyeyi çukura yerleştirir ve bölümlerden birini çevirir. Beş bilyeyi art arda sıralayan ilk kişi oyunu kazanır. Bu sıralama dikey, yatay, çapraz şekilde yapılabilir. Eğer bütün çukurlar, 5’li sıra oluşturulmadığı halde dolmuş ise, oyun berabere bitmiş demektir.

Bir uyum, çocuk için deney ortamı, biriken enerjinin dışarı atılmasını sağlayan bir eylem, gerçek ile hayal arasında bir geçit; kısacası çocuk için hayatın ta kendisi olan zekâ oyunları eğitimin yapılanmasında vazgeçilmez unsurdur.

EYVAN Zeka ve Akıl Oyunu
Strateji yeteneğimizi kullanarak kaleleri yerlerine ulaştırmaya çalışacağız. Her oyuncu 1 adet kale, 9 adet büyük sur ve 3 adet küçük sur alır. Oyun platformu karşılıklı olacak şekilde, yön oku figürlerine kaleler yerleştirilir. Surları platformun dışında bekletilir. Eyvan oyununda oyuncular başlangıç noktalarından itibaren kalelerini sağa, sola, ileri ve geri birer hamle yaparak veya rakibin kalesinin ilerleyişine mani olmak amacıyla surlarını kullanarak bitiş noktasına (rakip tarafındaki kale figürlerine) ilk önce ulaşıp oyunun kazananı olmaya çalışırlar.
Her oyuncu oyun alanındaki figürleri birer defa kullanma hakkına sahiptir. Oyuncular kaleleri ile ilerlerken topçu figürüne denk gelirlerse kalesini istedikleri yönde iki hamle ilerletme hakkı kazanırlar, at figürüne denk gelirse ya oyun alanında istediği bir suru ya da rakibin elindeki herhangi bir suru alabilir.

İSTİF Zeka ve Akıl Oyunu
İstif, öğrenmesi hızlı ve kolay, sizi düşünmeye zorlayan derin bir strateji oyunudur. Oyuncular oyun platformunu belirleyip iki farklı renkteki oyun küplerini paylaşırlar, her oyuncu bir rengi almış olur.
Oyuna kura ile başlanır. Oyuncular hamlelerini sıra ile yapar. Sırası gelen oyuncu kendine ait renkteki küplerden birini oyun alanında belirlenmiş noktalardan herhangi birine yerleştirebilir. Okul öncesi / İlkokul platformda kare olan yüzeyde üç adet küpü yatay, dikey ve çapraz olarak çapraz olan yüzeyde ise üç adet küpü dikey ve çapraz olarak; ortaokul ve üzeri platformda ise her iki yüzeyde de dört adet küpü yatay, dikey veya çapraz olarak tek sıra halinde dizen ilk oyuncu oyunun kazananı olur.

Ürünler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.