sadsad x
asdasd
Zeka Oyunları ve Atölye Çalışmaları Zekayı Geliştiriyor! 28.12.2013

TÜZDER ve İstanbul Aydın Üniversitesinden Zeka Oyunları Projesi

TÜZDER ve İstanbul Aydın Üniversitesinden yapılan bir açıklamaya göre:

TÜZDER, İstanbul Aydın Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 3 devlet okulunda ve bir anaokulunda yürütülen proje kapsamında ilkokul 1. Sınıflara ve anaokuluna devam eden 80 öğrenciye uygulanan Zekâ ve Akıl oyunları atölye çalışmalarının öğrencilerin yetenek ve zeka skorlarında ilerlemelere neden olduğu tespit edildi.

2012-2013 Eğitim -Öğretim yılının 2. döneminde anaokulu ve 1. Sınıfa devam eden toplam 80 öğrenci ile, TÜZDER ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen Zeka ve Akıl Oyunları Eğitmenliği kursuna katılan 30 üniversiteli genç tarafından hafta sonları sosyal bir proje olarak Zeka ve Akıl Oyunları atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Proje kapsamında yetenek ve zeka testleri öğrencilere uygulamanın başında ve sonunda (ön test- son test olarak) uygulandı. Araştırma sonucunda zekâ ve akıl oyunları atölye çalışmasına katılan her öğrencinin farklı kazanımlar elde ettiği görüldü. Ön test ve son test değerlendirmelerinde tüm değişkenler dikkate alındığında: öğrencilerde Sözel alanda ortalama 6,8; Performans alanında ortalama 7,5 ve Tüm puan alanında ortalama 8 puan artışı olduğu gözlendi.

Öğrencilerde Ayırt etme, Yer Kavramı ve Şekil Gruplama yetenek alanlarında da ortalama % 6?lık ilerleme kaydedildi. Atölye çalışmasına katılan öğrencilerin velilerine uygulanan anket sonuçlarına göre ise veliler çocuklarının; % 31 oranında Dikkat gerektiren konularda odaklanabilme ve dikkatini sürdürebilme becerisinin geliştiğini, % 81 oranında bir işe başlarken planlama yapabilme? becerisinin geliştiğini, % 23 oranında da karşılaştığı problemlere etkili çözümler üretebilme, alternatifleri görebilme? becerilerinin geliştiğini belirttiler. Proje sonunda yapılan açıklamada TÜZDER ve İstanbul Aydın Üniversitesi olarak ortak projelere devam edileceği, hali hazırda devam etmekte olan Zeka ve Akıl Oyunları Eğitmenliği Sertifika Programına da taleplerin yoğun şekilde devam ettiği ifade edildi.

Zeka Oyunlarının çocukların ve yetişkinlerin strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme-mantıksal bütünleme, görsel-uzamsal düşünme, yaratıcılık, dikkat-konsantrasyon, hafıza ve bellek alanlarında gelişimini sağlayan, aynı zamanda; ileriyi görme, planlama ve sabır, sebat, kararlılık, karar verme, yenilgiyi hazmetme, rekabet gibi tutum ve davranışları geliştiren, kinestetik alanda uygulamaya imkan sağlayan oyunlar olduğu ifade edildi. Velilerin de çocukları için zihinsel gelişimi destekleyen zeka ve akıl oyunları gibi atölye çalışmalarını takip etmelerinde yarar olacağı ifade edildi. MEB'in 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Zeka Oyunları Dersi?ni müfredata koymasının da önemli bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, bu dersin seçmeli dersler içerisinde en çok tercih edilen derslerden olmasının konunun önemini işaret ettiğine vurgu yapıldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.