500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA!
Müşteri Destek Hattı : 02125744151
Menü

St. Binet Zeka (IQ) Testi

Ürün Kodu : T491
(0)
Yorum Yap
2.500,00 TL
2.500,00 TL
%0 İndirim

Stanford Binet Zeka Testi Nedir?

Zihinsel anlamda testin kapsadığı yaş grubunda bulunan bireylerin değerlendirilmesini sağlayan bir zeka ölçeğidir. Üstün yetenekten, zeka geriliğine kadar arada bulunan her çocuğun zeka seviyesini ölçebilmektedir. Dünyada en çok kullanılan zeka testlerinden biridir. Sadece zeka testi değil, aynı zamanda psikolojik bir yorumu da vardır. Bu yorum, kesin ve net olmamakla birlikte uygulayıcıya yol gösterici olmasından dolayı kullanılmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testi neyi ölçmektedir?

Zeka testine tabi olan çocuğun gösterdiği performansın değerlendirilmesi sonucunda zihin yaşını ölçmektedir.  Kronolojik olarak 4 yaş 3 aylık olan bir çocuğun, 4 yaş 3 aylık bir zihin yaşı sonucunun olması onu “normal” zihinsel yetkinliğe sahip biri olarak değerlendirmemizi sağlar. Testin sonucu zihin yaşının takvim yaşından ne kadar ileri veya geride olduğuyla alakalı olarak onun üstün, parlak, normal… gibi zeka bölümlerinden hangisine dahil olduğunu belirler.

Hangi yaş grubuna uygulanmaktadır?

Ağırlıklı olarak okul öncesi 2 – 6 yaş grubuna uygulanmaktadır. Stanford Binet Zeka Testi 2 – 16 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilmektedir. Çocuğun kendi başına yabancılarla baş başa kalma, kendisini ifadede ve konuşmasında akıcılık gibi konularda problem yaşamıyorsa ve ailenin test yapmayı gerektirecek bir nedeni mevcutsa, özellikle 3-6 yaş arasına bu test yapılabilir. 

Sözel Muhakeme bölümü çocuğun okuldan, evden ve sosyal çevresinden edindiği sözel bilgi, anlama ve bu sözel becerilerin yeni durumlara nasıl uygulayabildiğini ölçer. Bu maddede çocuğun; kelime bilgisi, sosyal yargılama ve farkındalık, görsel materyal ve sosyal zekada uygunsuz şekli ayırma, gerekli ve gereksiz ayrıntıyı birbirinden ayırt edebilme becerileri ölçülür.

 Soyut/ Görsel Muhakeme bölümü çocuğun muhakeme gücünü kullanarak matematik işlemlerini nasıl yorumlayıp çözdüğünü, örnekleri kafasında canlandırma becerileri, görsel ve motor becerileriyle birlikte problem çözme becerilerini inceler. Bu bölüme örnek olarak, çocuklara belli bir zaman içerisinde bitirmeleri gereken yap-boz ve siyah-beyaz küpler örnek verilebilir.

Sayısal Muhakeme bölümü çocuğun sayısal muhakemesini, konsantrasyonunu ve sosyal kavramlar hakkındaki bilgi ve pratiğini ölçer.

Kısa Süreli Bellek bölümü çocuğun konsantrasyon becerilerini, kısa süreli hafızasını ve sıralama becerilerini ölçer. Bu bölümde cümle ve sayısal sıralamaları kullanarak çocuğun görsel ve duyusal kısa süreli belleği ölçülür. Örneğin bu maddenin görsel kısa süreli belleği ölçen bir alt testinde çocuğa farklı boncuk dizilerinin olduğu resimler gösterilir ve daha sonra bunları hatırlayarak tekrar yapması istenir.

 Testten önce nelere dikkat etmek gerekir?

  • Teste gelmeden önce çocuğun temel ihtiyaçlarının giderilmiş olması gerekir. 
  • Onu kaygı ve endişeye sürükleyecek söylem ve eylemlerden uzak durmak gerekmektedir. 
  • Dinlenmiş olması, aç ve yorgun olmaması gerekmektedir. 

Çocuğa “test”, “sınav”, “zeka testi olacaksın”, “dikkatli ol” gibi sınandığını hissettirecek sözler sarf etmemek daha yerinde bir davranış olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Bu çalışma, İstanbul Bağcılar Güneşli'deki merkezimizde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Ürün Açıklaması
Yaş Aralıkları
0-6 Yaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.